Dom inteligentny – dla kogo?

Systemy automatyki budynków zdobywają domy i serca coraz większej liczby Polaków. Fundując swoim czterem kątom nowoczesny mózg, możesz żyć prościej, wygodniej i taniej. Ale czy naprawdę tego potrzebujesz? Czy inwestycja w domowe technologie na pewno się opłaci? Sprawdźmy, dla kogo inteligentny dom okaże się strzałem w dziesiątkę.

Dla tych, którzy nie chcą tracić czasu

Jeśli masz dość nerwowych poranków, spróbuj wyobrazić sobie taki scenariusz: budzisz się rano w sypialni oświetlonej pierwszymi promieniami słońca (które do środka wpuściły zautomatyzowane rolety). Wygrzebujesz się z kołdry, ale nie czujesz zimna – przeciwnie, temperatura w pomieszczeniu jest dokładnie taka, jak lubisz. Idziesz do kuchni, gdzie w ekspresie czeka już zaparzona kawa, a sen przegania Twoja ulubiona piosenka. Rozbudzasz się łatwiej, bo system wentylacji wpuścił do środka rześkie, oczyszczone powietrze. Gdy w końcu wychodzisz z domu i jedziesz do pracy, nagle przypominasz sobie o niezgaszonym świetle lub otwartym oknie. Mały niepokój szybko mija – w końcu Twój inteligentny dom o wszystkim pamiętał za Ciebie.

Wizja rodem z przyszłości? Wcale nie – Twoje poranki mogą tak wyglądać już dzisiaj. Projektując swój inteligentny dom możesz wybierać wśród dziesiątek rozwiązań i dowolnie programować scenariusze, dopasowując je do swojego trybu życia. To ogromna oszczędność czasu i nerwów.

Print

Dla tych, którzy chcą żyć bezpieczniej

System inteligentnego domu to również gwarancja bezpieczeństwa o każdej porze dnia i nocy. Oprócz kontroli dostępu, wideodomofonów i alarmów technologie zarządzania budynkiem dają Ci również możliwość zajrzenia do domu nawet wtedy, gdy jesteś w pracy czy na wakacjach. Wystarczy… sięgnąć do kieszeni. Z poziomu smartfona lub tabletu możesz oglądać obraz z zainstalowanych wewnątrz kamer. System wyśle Ci również powiadomienia, jeśli w okolicy domu pojawi się nieproszony gość.

Jeśli wyjeżdżasz na długo i chcesz zupełnie zminimalizować ryzyko włamania, inteligentny dom może również imitować Twoją obecność – zapalać światła, włączać muzykę czy odsłaniać rolety. Tak jak złodziei, nie musisz się również obawiać awarii instalacji czy zalania domu. Nawet w przypadku najdrobniejszych usterek system odetnie dopływ wody, zapobiegając zniszczeniom. O wszystkim oczywiście będzie Cię informować na bieżąco.

Kitchen_TDS12064WH

Dla tych, którzy chcą żyć ekologicznie… i płacić niższe rachunki!

Wybierając odpowiednie technologie, możesz również zoptymalizować procesy grzewcze oraz zużycie energii. System zadba o to, by dom nie nagrzewał się niepotrzebnie, gdy nie ma Cię w domu, a automatyczne gaszenie świateł i dopasowanie intensywności oświetlenia do pory dnia pozwoli zmniejszyć rachunki za prąd.

Mniejsze koszty ogrzewania i energooszczędność to jeden z największych plusów systemów inteligentnego domu w opinii ich użytkowników. W badaniu “Energooszczędność w moim domu” wymierne oszczędności finansowe doceniło aż 47% Polaków.

SONY DSC

Dla tych, którzy lubią się rozerwać

Na sam koniec zostawiliśmy coś dla melomanów i kinomaniaków. Dzięki automatyce domowej możesz kontynuować słuchanie ulubionej płyty w innym pomieszczeniu – np. wtedy, gdy po całym dniu z salonu chcesz przenieść się do sypialni, po drodze zahaczając o łazienkę. System multiroom zadba o to, by znajome melodie towarzyszyły Ci na każdym kroku, nawet wtedy, gdy przemieszczasz się po domu. A jeśli nagle zechcesz posłuchać czegoś innego, wystarczy sięgnąć po smartfona.

Podobnie może działać również system wideo. Nie musisz przerywać programu w telewizji, serialu na Netfliksie czy filmu z płyty. Możesz spokojnie dokończyć go w łóżku – na ekranie w sypialni lub na tablecie. Błyskawicznie zamienisz swój dom w multimedialne centrum rozrywki. To proste, intuicyjne i niesamowicie wygodne!

Embracing Couple

Autorką wpisu gościnnego jest Katarzyna Lasocka – analityczka rynku nieruchomości, miłośniczka dobrego wzornictwa oraz współredaktorka bloga o nieruchomościach Morizon.

Właścicielem i autorem zdjęć jest Teletask.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>