Safe DC™ – zwiększ bezpieczeństwo swojej instalacji fotowoltaicznej!

Rozwój technologiczny spowodował gwałtowny wzrost popularności instalacji fotowoltaicznych w wielu krajach na świecie, również w Polsce. W związku z tym pojawiają się pytania o bezpieczeństwo takich instalacji w aspekcie ryzyka porażenia prądem i ryzyka pożarowego.

Czym jest i jak działa Safe DC™?
Im więcej systemów fotowoltaicznych, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru – nawet jeśli instalacja nie jest bezpośrednim źródłem takiego zagrożenia. Choć większość instalacji jest wciąż nowa i zużycie komponentów jest niewielkie, to jednak systemy te montowane są na obiektach o różnym stopniu ryzyka pożarowego.

Falowniki SolarEdge ze zintegrowaną funkcją Safe DC™ zapewniają rozłączenie falownika od modułów fotowoltaicznych i redukcję napięcia DC do bezpiecznego poziomu. Gwarantuje to bezpieczny montaż, prace konserwacyjne oraz skuteczne działania straży pożarnej. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów, gdzie przy wyłączeniu falownika napięcie DC na łańcuchach ciągle pozostaje bardzo wysokie (700–800 V DC), napięcie systemu SolarEdge jest bezpieczne już po rozłączeniu.

safe DC

Bezpieczne prace konserwacyjne oraz działania straży pożarnej
Strażacy podczas akcji pożarowej w pierwszej kolejności odcinają budynek od zasilania wyłącznikiem głównym instalacyjnym. Zgodnie z przepisami bardzo niskie napięcie systemu (ang. system extra-low voltage – SELV) to napięcie nieprzekraczające 150 V DC. Jest to napięcie generowane przez trzy do czterech współcześnie stosowanych modułów fotowoltaicznych połączonych w szeregu; tymczasem obecnie w instalacjach przydomowych łańcuchy mają nierzadko po 20–22 moduły fotowoltaiczne!

W przypadku systemów z funkcją Safe DC™ optymalizatory pozostają w trybie pracy, dopóki są połączone z falownikiem. W sytuacji braku sygnału z falownika optymalizatory mocy przechodzą w tryb bezpieczeństwa, zmniejszając prąd w przewodach, a także obniżając napięcie do poziomu 1 V na każdym optymalizatorze. Przykładowo: jeśli system składa się z 20 modułów fotowoltaicznych połączonych szeregowo, napięcie bezpieczne po przejściu w tryb bezpieczny będzie wynosić dla tego systemu 20 V DC.

Ze względu na to, że maksymalna liczba optymalizatorów mocy w jednym łańcuchu wynosi 50, maksymalne napięcie w sytuacji awaryjnej będzie wynosić 50 V DC – znacznie poniżej wartości bezpiecznej DC. Nawet kiedy sygnał z falownika jest uszkodzony, optymalizator mocy jest tak zaprojektowany, żeby przechodził w tryb bezpieczny. Takie rozwiązanie spełnia wymagania normy określającej bardzo niskie napięcie (SELV) < 120 V.

Skuteczne rozwiązanie SolarEdge Safe DC™
Napięcie na optymalizatorach mocy zawsze ulegnie obniżeniu, jeśli wystąpi jedna z poniższych sytuacji:

  • wyłącznik główny instalacyjny budynku jest wyłączony,
  • wyłącznik instalacyjny jest wyłączony,
  • falownik jest wyłączony (wyłącznik ON/OFF jest w pozycji OFF),
  • optymalizator mocy wyposażony w czujnik temperatury wykryje temperaturę powyżej 85 °C.

Systemy SolarEdge ze zintegrowaną funkcją Safe DC™ zapewniają bezpieczne rozłączenie instalacji w sytuacji zagrożenia bądź podczas wykonywania prac konserwacyjnych lub serwisowych. Obniżają napięcie do bezpiecznego poziomu i ograniczają ryzyko porażeniem prądem. Jest to unikatowe rozwiązanie na rynku europejskim – żaden z innych oferowanych obecnie systemów nie spełnia wymagań bezpiecznego rozłączania części DC instalacji.

Dystrybutorem marki SolarEdge w Polsce jest firma Emiter Sp. z o.o.
Kontakt z działem fotowoltaiki: tel. 506 947 755.

Artykuł w rozszerzonej wersji został opublikowany w  Magazyn Fotowoltaika 01/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>